Kayseri’nin Everek (Develi) kazası doğumlu olan Yüzbaşı Sarkis Torosyan 1914 yılında Harbiye – Topçu Okulunu bitirdi. Önce, Osmanlı Ordusu tarafından Almanya’da Krupp fabrikasında staja yollandı. Daha sonra, Çanakkale cephesindeki Ertuğrul Tabyasına komutan olarak atandı. Düşman donanmasının 19 ve 25 Şubat 1915 tarihlerindeki saldırılarına karşı kahramanca direnen Yüzbaşı Torosyan, 18 Mart 1915 günü Rumeli Hamidiye Tabyasının komutanı olarak savaştı ve ağır yaralandı. Daha sonra, Harbiye Nazırı Enver Paşa tarafından kendisine takdirname verildi ve “Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye Harp Madalyası” ile ödüllendirildi. Rütbesi de Üsteğmenlikten Yüzbaşılığa yükseltildi.
Çanakkale’de Alçıtepe savaşlarına 8. Tümen’in Topçu Taburu komutanı olarak katılan Yüzbaşı Torosyan, daha sonra Makedonya, Romanya, Irak ve Filistin cephelerinde savaştı. Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın Osmanlı Ordusunda savaşan Ermeni subay ve askeri doktor ailelerinin tehcir edilmemesi konusundaki kesin emirlerine rağmen, Develi’nin İttihatçı Kaymakamı Salih Zeki Bey, Yüzbaşı Torosyan’ın ailesini Suriye çöllerine sürdü. 1917 yılında kız kardeşi Bayzar’ı Suriye’deki kamplarda bulan Torosyan, ailesini öldürenlerden intikam almak amacıyla 19 Eylül 1918 günü saf değiştirerek Arap isyanına katıldı. Madalya sahibi ‘savaş kahramanı’ iken, bir günde ‘vatan haini’ oldu. 1920 yılında ise ABD’ye göç etti.
I. Dünya Savaşında, Osmanlı Ordusunda savaşan Ermeni subaylarla ilgili olarak resmi tarihimizdeki suskunluğu bozacak bir kitap. İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Ayhan Aktar’ın önsözü ile…

Okumak için tıklayınız

e-mail : ayhan.aktar@bilgi.edu.tr

Ayhan Aktar web sitesi tüm hakları saklıdır.
Bu site Edarda Bilişim tarafından yapılmıştır. Grafik Tasarım: Halil Barutçu